ARABULUCULUK GÖRÜŞMESİNE KATILACAKSANIZ BUNLARA DİKKAT ETMELİSİNİZ

Arabuluculuk, iki veya daha fazla kişinin aralarındaki anlaşmazlığı çözmek için bir üçüncü kişinin yardımını aldığı alternatif çözüm yöntemidir. Bu üçüncü kişi, arabulucu olarak adlandırılır ve tarafların iletişimini kolaylaştırarak, ihtilafları mümkün olan en kısa sürede çözmeyi hedefler. Arabuluculuk; diyaloğa ve uzlaşmaya dayalı çözümü önceler. Mahkeme sürecinden daha hızlı, daha az maliyetli ve daha az zaman alıcıdır. Ayrıca, arabuluculuk, taraflar arasındaki ilişkiyi korumaya ve gelecekteki işbirliğini kolaylaştırmaya yardımcıdır. Peki, arabuluculuk görüşmesine katılacaksanız bunlara dikkat etmelisiniz? Kısaca özetleyelim.
Arabuluculuk görüşmesine katılacaksanız bunlara dikkat etmelisiniz…
Eğer müzakere konusunda uzman değilseniz, katılacağınız arabuluculuk görüşmesinden maksimum faydayı elde etmek için dikkat etmeniz gereken başlıca önemli noktalar şunlardır:
Amacınızı belirleyin: Müzakerelerde hedefinizin ne olduğunu toplantı öncesinde net bir şekilde belirlemeniz önemlidir. Aksi takdirde, müzakerelerin sonunda tatmin edici bir sonuç elde edemeyebilirsiniz.
Hazırlık yapın: Müzakerelere katılmadan önce konu ve karşı taraf hakkında yeterli bilgi ve belge toplamak önemlidir. Bu hazırlık, müzakerelerde daha güçlü bir pozisyonda olmanızı sağlayacaktır.
Dinleyin ve anlayın: Müzakerelerde karşı tarafın görüşlerini dinlemek ve anlamak çok önemlidir. Bu, karşılıklı anlayış ve saygıyı artırır ve müzakerelerin daha iyi sonuçlanmasına yardımcı olur.
Açık fikirli olun: Müzakerelerde esnek olmak ve alternatif çözümlere açık olmak önemlidir. Bazen, başka bir bakış açısı veya çözüm, beklenmedik bir şekilde daha iyi sonuçlar verebilir.
İletişim kurmak için uygun bir dil kullanın: Müzakereler sırasında karşı tarafın duygularını ve düşüncelerini anlamak için uygun bir dil kullanmak önemlidir. Kişisel eleştirilerden kaçınmak ve yapıcı dil kullanmak, müzakerelerin daha olumlu şekilde ilerlemesine yardımcı olur.
Anlaşma belgesini dikkatlice okuyun: Sonunda bir anlaşma imzalayacak olsanız bile, anlaşmanın ayrıntılarını dikkatlice okumanız gerekir. Bu belgede, tarafların hakları ve yükümlülükleri gibi konular hakkında net bilgiye sahip olmak önemlidir.
Haklılığınıza değil, menfaatlerinize odaklanın: Arabuluculuk görüşmeleri mahkeme yargısı gibi kimin haklı ya da haksız olduğunu ortaya çıkarmayı hedeflemez. Burada önemli olan menfaatinize en uygun çözümü aramaktır. Çözümü arayıp bulacak olan da taraflardır. Müzakerelere yardımcı olan arabulucunun; bir mahkeme hakimi olmadığını aklınızdan çıkarmayın.